Menu By Milonic JavaScript

Skip Navigation Links
صفحه اصلی >  لیست شهدای دفاع مقدس >  محمدجواد تندگویان
زندگینامه
نماز صبح
زنده عشق
وزیر نفت یک مملکت
خادم انقلاب
در خاطرات خواهرش
تسلی بخش قلوب
خداحافظ پدر
محمدجواد تندگویان

نام پدر: - تاریخ تولد: 1329/03/26
محل تولد: ایران - تهران - تهران تاریخ شهادت: 0000/00/00
محل شهادت: عراق طول مدت حیات: -
مزار شهید: بهشت زهرا(س)_آرامگاه 72 تن


زندگینامه
سپیده دم 26 خردادماه سال 1329، محمدجواد در جنوب تهران به دنیا آمد. قدومش مایه برکت و وجودش روشنی بخش محفل خانواده بود. دوران کودکی اش مصادف بود با یکی از بحرانی ترین سال های تاریخ ایران. جواد قبل از اینکه به مدرسه برود، شب ها همراه پدر به مسجد می رفت و با قرآن آشنا می شد. او که قبل از ورود به مدرسه نام شهید نواب صفوی را شنیده بود، با نام «غلام رضا تختی» نیز در دبستان آشنا گردید. و این دو عزیز الگوی محمدجواد شدند. دوران تحصیل جواد رنگی از رفاه نداشت، و او بیشتر مخارج تحصیلش را از راه تدریس ریاضی، عربی و زبان انگلیسی تأمین می نمود. در سال 1342 اعلامیه ای از سوی حضرت امام (ره) تحولی عظیم در روحیه این نوجوان 13 ساله ایجاد کرد. جواد به آسانی از سد کنکور گذشت و در دانشگاه های تهران ، شیراز و صنعت نفت آبادان قبول شد و به دلیل علاقه به رشته مهندسی پالایش، با جلب رضایت خانواده راهی آبادان گشت. وی با جستجو در میان دانشجویان، توانست با جوانان مسلمان و مذهبی مرتبط گردد و روحی تازه به انجمن اسلامی دانشکده نفت بخشد. به دلیل فعالیت های اسلامی و تشکیل جلسات محرمانه به منظور مبارزه با رژیم طاغوت از سوی ساواک تحت نظر گرفته شد و مأمورین پس از 5 سال تلاش برای جمع آوری مدرک علیه او توانستند در سال 1352 او را دستگیر کنند و به مدت یکسال تحت سخت ترین شکنجه ها قرار دهند. اما او در زندان هم دست از مبارزه برنداشت و ضمن اینکه سطح مطالعه اش را بالا برد به آموزش زندانیان و زندانبانان روی آورد. پس از آزادی از زندان باز هم به فعالیت های پنهانی اش ادامه داد تا روزی که پرچم نظام جمهوری اسلامی ایران برافراشته شد و عمال رژیم دستشان از کشور کوتاه شد.
پس از پیروزی او را به مدیریت کارخانه پارس توشیبا برگزیدند و یازده ماه بعد به وزارت نفت بازگشت. سرانجام اراده خداوند بر این قرار گرفت که از جانب رئیس جمهور وقت محمد علی رجایی به عنوان وزیر نفت به مجلس معرفی گردد. جواد در دوران وزارت از هیچ کوششی برای رفع نیاز کشور از کمک های بیگانگان کوتاهی نکرد و همیشه سعی داشت به جای تصمیم گیری از راه دور در صحنه باشد. همین روحیه اش او را به مناطق نفتی جنوب که مورد حمله نظامیان رژیم عراق بود کشاند، در همان سفر به اسارت بعثیان درآمد و پس از تحمل سال ها اسارت و سخت ترین شکنجه ها به شهادت رسید.
یازده سال بعد یعنی در 29 آذر سال 1375 پیکر پاک و رنجدیده اش بر دوش مردم داغدار تشییع شد و در آرامگاه 72 تن بهشت زهرا(س) به خاک سپرده شد و هنوز هم تاریخ شهادت او در پرده ای از ابهام قرار دارد.
از ايشان 4 فرزند به يادگار باقي ماند.
تدوین و تنظیم توسط گروه فرهنگی هاتف (سایت صبح)
برگرفته از
روزنامه اطلاعات، تاریخ:28/09/ -
روزنامه کثیرالانتشار، تاریخ: - / - / -
روزنامه کیهان، تاریخ:27/09/ -
کتاب دولت عشق، تاریخ: - / - / -
کتاب زنده عشق، تاریخ: - / - / -
یادنامه شهید، تاریخ: - / - / -