Menu By Milonic JavaScript

Skip Navigation Links
صفحه اصلی >  لیست شهدای مدافعان حرم >  رضا کارگربرزی
زندگینامه
شفایافته
پیوندآسمانی
دلتنگ او
شهادت
دلنوشته فرزندشهید
رضا کارگربرزی

نام پدر: عباس تاریخ تولد: 1358/05/01
محل تولد: ایران - البرز - نظرآباد تاریخ شهادت: 1392/05/11
محل شهادت: سوریه طول مدت حیات: 34 سال
مزار شهید: گلزارشهدای نظرآباد-البرز


زندگینامه
رضا در یکم مرداد سال 1358 شمسی مصادف با 27 شعبان سال 1399 قمری در یک خانواده مذهبی و ولایتمدار در شهرستان نظرآباد دیده به جهان گشود. پدرش یک کارگر زحمت کشی است که مهمترین دغدغه زندگی اش روزی حلال می باشد.
رضا تحصیلات ابتدایی، راهنمایی و متوسطه‌ی خود را در مـحـل زادگـاهش به پـایان رسانـد.
کارگربرزی در دوران تحصیل همواره جزو دانش آموزان ممتاز بود. وی اولین اولویت زندگی اش حتی در ابتدایی ترین سال های تحصیل، درس بود. ایشان دانشجوی ورودی سال 1376 در مقطع کارشناسی رشته مهندسی برق و الکترونیک از دانشگاه آزاد واحد کرج می باشد.
رضا در سال 1380 فارغ التحصیل شد. رضا علاوه بر تلاش های علمی و فنی در سطح دانشگاه، بلکه به موازات ایام تحصیل دانشجویی انجام پروژه های علمی، تدریس در هنرستان ها،آموزش خصوصی، ساخت و ابداع دستگاه های الکترونیکی را نیز در برنامه های خود داشت.
وقتی پای صحبت دوستانش در زمان نوجوانی و جوانی بنشینید بر این موضوع اذعان خواهند داشت که رضا یک انسان مقید به دین و مذهب بود و پرتلاش در کسب علم و دانش. او هم در عرصه های علمی و فنی بسیجی بود و هم در عرصه های نظامی. رضا در ایام نوجوانی و جوانی بعنوان بسیجی فعال پایگاه مسجد غدیریه نظرآباد و نیز در ایام تحصیلات دانشگاهی بعنوان یک دانشجوی مقید و متعهد بسیجی در دانشگاه محل تحصیلش بود.
پشتکار، همت و تلاش او آنقدر منظم و مثال زدنی بود که در حین تحصیل به هنر نیز عشق می ورزید و در عرصه های مختلف هنری از جمله در زمینه خوشنویسی و خطاطی توانایی بسیاری را داشت که زبانزد خاص و عام بود. ایشان بعنوان یک خطاط تراز اول در میان انجمن خوشنویسان شهرستان نظرآباد فعالیت می نمود. مسیر کسب علم، سطح افزایش علم و دانش و حضور در فضای علمی برای رضا تمام شدنی نبود. او منظم و در یک برنامه هدفمند به کسب علم و مدارج علمی مشغول بود. به گونه ای که وی علاوه بر کارشناسی مهندسی برق و الکترونیک، دارای مدرک کارشناسی زبان و ادبیات عرب، مدرک کارشناسی زبان انگلیسی، مدرک کارشناسی ارشد اطلاعات امنیت و فارغ التحصیل دانشگاه امام علی(ع) و نیز بعنوان استاد دانشگاه امام حسین(ع) شناخته شده بود و این تحصیلات حاکی از آن است که رضا در راه علم و دانش لحظه ای را غفلت نکرده است.
رضا بعنوان رتبه ممتاز ورودی دانشگاه امام حسین(ع) در مقطع کارشناسی ارشد پذیرفته شده بود. معدل و نمرات تحصیلی ایشان با توجه به شرایط سخت زمان و مکان حضور وی، دفاع از حرم حضرت زینب (س) و نیز ماموریت های متعدد برون مرزی در حد یک دانشجوی ممتاز بود. وی در مقطع کارشناسي ارشد با رتبه ممتاز در رشته اطلاعات امنيت فارغ التحصیل شد.
اگر از همکارانش درباره علم و فن ایشان سوال کنید، آن ها از مخترع بودن رضا صحبت می کنند. از این که رضا بسیاری از تجهیزات نظامی فرسوده و از کار افتاده را دوباره احیا کرده و گاهی قابلیت های جدیدی نیز به آن ها اضافه کرده و این که رضا در کمترین زمان توانایی مهندسی معکوس تجهیزات جنگی به غنیمت گرفته شده را داشته است. آن ها از رضا بعنوان یک نیروی مخلص و پرتوان یاد می کنند.
متخصص تخریب و جنگ های پاریزانی و چریکی بود، ایشان از سال 1389 بر روی سوریه متمرکز شده و آموزش افسران و فرماندهان سوری را از همان سال آغاز کرده بود. ایشان یکی از ویژگی های بارزش در عرصه آموزش، تبحر در انتقال دانش و آموزش به شاگردانش بود.
حاج قاسم سلیمانی وقتی به دیدار خانواده وی رفت و وقتی بر سر مزار رضا حاضر شد از او بعنوان یک نیروی مخلص، متعهد و کارآمد در جنگ یاد نمودند و ایشان رضا را با نام مهندس رضا خطاب می کردند.
رضا عاشق مطالعه بود حتی مطالعه غیر مرتبط با کار و تحصیلاتش، فاصله او با مطالعه را می توان به اندازه یک بند انگشت دانست. برزی نمونه بارز در ساده زیستی بودند. ایشان رعایت حلال و حرام را اساس زندگی خویش قرار داده بود و جزو مهمترین های زندگی اش بود. برای ایشان رعایت این نوع مسائل مهمتر از رضایت اطرافیانش بود. اقامه نماز اول وقت برایش خیلی مهم بود تا جایی که حتی توی جاده هم برای اقامه نماز اول وقت، توقف می کرد. ایشان هیچگاه نماز شبش ترک نشد حتی در زمان دفاع از حریم زینبی.
رضا نظر کرده حضرت زینب(س) بود و از اتفاقات مهم زندگیش، که می توان مهر شهادتش را به آن روزها متصل کرد، همان بیماری اش بود که رضا در 15 سالگی به طور ناگهانی فلج شد و بعد از بسیاری درمان و مراقبت توسط پزشکان جواب شد. و به لطف حق و عنایات ائمه(ع) شفا گرفت.
در رشته های ورزشی، مخصوصاً رشته های رزمی فعالیت داشت، ایشان در دوره نوجوانی بطور جدّی در رشته کونگفو و در زمان پاسداری در رشته جودو ورزش می نمود.
از ویژگی های بارز اخلاقی او در امور تدریس و تحصیل می توان به تحکم، حلم و بردباری اش در انتقال علم و دانش و نیز مواجه با مشکلات و سختی ها اشاره داشت.
برزی قبل از ورود به دانشگاه توانسته بود در بسیاری از آزمون های خاص حائز امتیاز شود، ولی وی مسیر تعالی را در آن موارد نمی دید و حتی بورسیه های کسب کرده را نپذیرفت.
او دوران کارآموزی خود را در سازمان صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران گذرانده بود تا جایی که شرایط استخدام و ادامه فعالیت در آن سازمان برای وی فراهم آمده بود، ولی باز رضا به دنبال مسیری دیگر برای رسیدن به اهداف متعالی خود بود.
سـرانـجـام در سـحرگـاه روز جـمعه يـازدهم مـرداد 1392 مصادف بـا 24 رمـضـان 1434 و روز قـدس بـا زبــان روزه در دفــاع از حـريــم آل ا... ،حرم حضرت زينب کبري(س) امـضـاء سعـادتـمندی خـویش را از دسـت عقیله بنی هاشـم، دریـافت نـمـوده و در سن 34 سالگی بـه درجـه رفیع شهادت نائل آمد.
پـيکر مبـارک اين عزیز در روز 14 مرداد در گـلزار شهـداي زادگاهـش با حضور هزاران نفر تشييع و تدفين شد. از شهيد کارگربرزي دو فرزند خردسال به نام هاي محمدمهدي و محمدحسين به يادگار باقي است.
تدوین و تنظیم توسط گروه فرهنگی هاتف (سایت صبح)
برگرفته از
پایگاه اطلاع رسانی مشرق نیوز، تاریخ: - / - / -
پایگاه اطلاع رسانی نوید شاهد، تاریخ: - / - / -